Gradniki našega telesa
Mišice so pomemben del našega telesa. Omogočajo nam, da se gibamo, igramo in opravljamo vsakodnevne dejavnosti
Lahko dvignete težko šolsko torbo, ujamete avtobus ali se povzpnete na drevo – vse to in še več lahko storite zaradi mišic.
Mišice so mehka tkiva, sestavljena iz mišičnih vlaken, ki se krčijo in sproščajo. Ko delujejo, premikajo kosti in s tem ustvarjajo gibanje. Močne mišice prispevajo k boljši telesni drži, zmanjšujejo tveganje za poškodbe in izboljšujejo splošno telesno zmogljivost. V človeškem telesu je več kot 600 mišic, vsaka pa ima posebno vlogo.
Tri glavne vrste mišic
- Skeletne mišice: Pritrjene so na kosti in so odgovorne za gibanje telesa. Ko razmišljamo o mišicah, pomislimo najprej na skeletne mišice, kot so mišice v rokah in nogah. Te mišice nadzorujemo zavestno – premikamo jih, ko želimo.
- Srčne mišice: Sestavljajo srce. Delujejo samodejno in nad njimi nimamo kontrole. Njihova naloga je, da srce nenehno bije in črpa kri po telesu.
- Gladke mišice: Najdemo jih v notranjih organih, kot so želodec, črevesje in krvne žile. Tudi te mišice delujejo samodejno in pomagajo premikati hrano skozi prebavni sistem ali uravnavati pretok krvi.
Mišice so izjemno pomembne, saj nam pomagajo ne le pri gibanju, temveč tudi pri ohranjanju ravnotežja, stabilizaciji sklepov in zaščiti notranjih organov. Z redno vadbo in ustrezno prehrano lahko mišice krepimo in ohranjamo zdrave.
Beljakovine
Beljakovine so ključna hranila, ki igrajo pomembno vlogo pri rasti in obnovi telesnih tkiv, vključno z mišicami. Sestavljene so iz aminokislin, gradnikov mišic. Med odraščanjem se telo hitro razvija, zato je še posebej pomembno zaužiti dovolj beljakovin.
Viri beljakovin
Viri beljakovin vključujejo meso, ribe, jajca, mlečne izdelke, stročnice, oreščke in semena. Priporočljivo je, da jih vsebuje vsak obrok, tako zagotovite stalno oskrbo telesa z aminokislinami, potrebnimi za gradnjo in obnovo mišic.
Pomen gibanja
Redna telesna aktivnost je ključna za ohranjanje zdravih mišic in telesne sestave. Pomaga pri krepitvi mišic, izboljšanju vzdržljivosti, povečanju fleksibilnosti in izboljšanju koordinacije. Pomaga pri uravnavanju telesne teže in izboljša počutje. Priporočljivo je vsaj 60 minut zmerne do intenzivne telesne aktivnosti na dan. To je lahko šport, ples, kolesarjenje, tek ali igra na prostem. Vse to je zabavno, ali ne?
Zanimivosti
- Najmočnejša mišica: Ena najmočnejših mišic je jezik. Čeprav je majhna, je sestavljena iz osmih različnih mišic, ki omogočajo neverjetno gibljivost in moč, kar je ključno za govorjenje, hranjenje in okušanje.
- Najhitrejša mišica: Najhitrejša je očesna mišica, ki omogoča mežikanje. Pomežik oz. utrip traja približno 100-150 milisekund in oko v povprečju utripne približno 15–20-krat na minuto. Pomežiknemo približno 21.600-krat na dan!
- Mišična vzdržljivost: Maratonci in kolesarji imajo izjemno mišično vzdržljivost, ki jim omogoča, da zdržijo dolgotrajne in intenzivne fizične napore. Eliud Kipchoge, ki je prvi pretekel maraton prej kot v dveh urah, ima neverjetno vzdržljivost in sposobnost optimalnega izkoristka kisika.
- Največja mišica: Največja mišica v človeškem telesu je gluteus maximus, ki tvori večji del zadnjice. Ta mišica je ključna za gibanje bokov in stegen ter omogoča hojo, tek in plezanje.
- Mišična moč: »Powerlifterji« in olimpijski dvigovalci uteži imajo neverjetno moč. Eddie Hall je leta 2016 postavil svetovni rekord v dvigu uteži s tal, dvignil je neverjetnih 500 kg. Takšni dosežki zahtevajo izjemno moč, natančno tehniko in veliko treninga.
- Olimpijske igre: Stari Grki so veliko pozornosti posvečali telesni pripravljenosti in moči. Olimpijske igre so se začele leta 776 pr. n. št. in so bile namenjene slavljenju telesnih dosežkov. Športniki so bili cenjeni člani družbe.
- Gladiatorji: V starem Rimu so gladiatorji veljali za prave atlete. Njihovi treningi so bili intenzivni, mišična moč pa je bila ključna za preživetje v areni. Gladiatorji so uživali posebno prehrano, bogato z beljakovinami, da so ohranjali svojo mišično maso in moč.
Mišice in skelet
Mišice in skelet so bistveni gradniki telesa, ki omogočajo gibanje in ohranjajo stabilnost. Živčevje pa igra ključno vlogo pri koordinaciji in nadzoru vseh gibov. S pravilno prehrano in redno telesno aktivnostjo lahko ohranjamo zdravo telesno sestavo, ki podpira optimalno delovanje mišic, kosti in živčevja. Tako lahko brez težav tečemo za žogo, plezamo po drevesih, plešemo in uživamo v vseh drugih aktivnostih, ki jih imamo radi.
Članek je bil objavljen v reviji Moj planet
Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >
Naročniki na dom ste deležni 15 % popusta, ob posebnih akcijah pa prejmete še imenitna darila. Spremljajte naše posebne ponudbe!